In This Section

Staff List
Senior Management
Headmaster 
M Piercy BA (Hons)
 
Deputy Head
Head of Senior School
Mrs Y Buchanan-Dunlop
                  BA (Hons) PGCE
*French, DSL,
Form Tutor 8A1, 8F
Assistant Head (Administration) E Knipe HDE (SA) Mathematics
Head of Middle School Miss G Reid BEd  Mathematics, Form Tutor 5A 
Head of Pre-Prep
& Junior School
Mrs C Alteirac BA (Hons) BEd

Form Tutor 3RR

Director of Studies  T Probert BA (Hons) PGCE  English, History, Form Tutor 5C 
Performance and
Appraisal Manager
Mrs J Yeats-Brown BA (Hons) *Mathematics, Form Tutor 8A 
School Business Manager  Mrs L Butterworth MA (Cantab) ACA  
Middle and Senior School Teaching Staff
Mrs A Armstrong MA (Cantab) PGCE Classical Civilisation
T Barratt BA (Hons) PGCE *Design & Technology, Form Tutor 6B
Mrs J Brewer BSc (Hons) PGCE Science
J Bromwich BA (Hons) PGCE French, *CPSHE, Form Tutor 7A, Housemaster
I Buchanan-Dunlop DipEd (Coaching) Senior Master, *PE & Games, Form Tutor 7B
D Burton BSc (Hons) PGCE  Geography, Form Tutor 5B 
Mrs T Elliott BA (Hons) PGCE French
Miss K Houghton MA BA (Hons) PGCE QTS English, Form Tutor 6C
Mrs E Jackson BA (Hons) PGCE QTS *Art, Form Tutor 6A
Mrs H McMechan BSc (Hons) PGCE QTS Science
Mrs L Piercy MA (Oxon) Music
M O'Prey BSc (Hons) PGCE *ICT, Form Tutor 6D
I Presnell BSc (Hons) Cert Nat Sci UKA L3 Coach Science, CPSHE, Games, Form Tutor 5D
S Ryde BSc (Hons) QTS *Geography, Form Tutor 6C
A Snowdon BD (Hons) AKC PGCE *RS, Lay Chaplain
T Swann MA Classics, History, RS, Form Tutor 6D
B Yarrow HDE (SA) *English, Form Tutor 7A
E Yeats-Brown MA *History, Form Tutor 7C 

*denotes Head of Department

Pre-Prep & Junior School teaching staff
Dr E Blackford PhD (Reading) MA (Cantab) LTCL PGCE
*Music
Mrs J Blyth BSc (Hons) PGCE Form Tutor 2JB
G Braidwood BA (Hons) PGCE DSL EYFS, Form Tutor Reception Green
Ms C Dyer BSc (Hons) PGCE QTS Form Tutor 2RP, Middle School RS
Mrs J Flynn BA (Hons) QTS Form Tutor 1JF
Mrs G Harris BA (Hons) PGCE Form Tutor 4GH
Mrs A Howard BEd (Hons) Form Tutor 2AH 
Mrs S Hunter Dip Ed (SA) Form Tutor 1SH
Mrs F Leeson FIOS Swimming
J McMahon BSc (Hons) PGCE QTS Pre-Prep and Junior School PE & Games
Mrs C Manning BA (Hons) PGCE QTS   Form Tutor 4CM
Mrs S O'Prey BA (Hons) PGCE   Form Tutor 2JB
Mrs R Rix BA (Hons) PGCE Form Tutor 3RR
Mrs S Sherhod BEd (Hons) Form Tutor 4GH
Miss C Stone BA (Hons) PGCE Form Tutor 3CS
Mrs M Taylor BA (Hons) PGCE Pre-Prep Co-ordinator, EYFS, Form Tutor Rec Blue
Mrs R Townsend BA (Hons) PGCE Form Tutor 4RT
Mrs T Watkins BSc (Hons) QTS ICT
Miss E Williams BA (Hons) PGCE Form Tutor 2EW
 Learning Support
Mrs P Bridges Dip SpLD (OCR) DTLLS  Head of Learning Support
Mrs R Markies BEd (Hons) Cert SpLD Learning Support Teacher
Mrs C Yates BEd Cert Teaching Dyslexia Learning Support Teacher
Teaching Assistants 
Miss A Ayton Teaching Assistant, Brothers' Club
Mrs E Calladine BA (Hons)  Teaching Assistant, ASC
M Eisawy BSc (Hons) PE Assistant
C Hutchison  Teaching Assistant, PE, Games  
Mrs N Kearton NVQ3 Dip  Teaching Assistant
Mrs S Lewis-Davis BA (Hons) Teaching Assistant
Miss S Makey BA (Hons)  Teaching Assistant, Brothers' Club, ASC
Mrs W Marlow CLANSA Teaching Assistant
Mrs F Puller LRAD NVQ3 Dip Teaching Assistant
Miss I Rickett Teaching Assistant
Mrs G Rogers CLANSA Teaching Assistant
Mrs C Salt NVQ3 Teaching Assistant
Miss C Whiting FdA NVQ3 Dip  Teaching Assistant, Brothers' Club, ASC
Visiting Music Teachers
G Bartholomew FRSA FTCL LRAM ARCM Cert Ed Head of Keyboard and Singing
Mrs E Carpenter GGSM Head of Instrumental Music
R Dodsworth Drums
Miss C Geer LRAM Oboe, Piano
A Harper B Mus (Hons) PG Dip (RAM), LRAM Clarinet
Mrs E Hesketh ARCM, Dip RCM Bassoon, Piano
R Maslin BA (Hons) Dip Orch Studies (NCOS) Head of Brass
Mrs R Metcalfe BMus (Hons) LRAM Cello
C Monk BSc (Hons) Guitar
C Roe BA (Hons)  Composition, Piano 
D Watts BMus RNCM PPRNCM Head of Woodwind, Flute, Piano
Support Staff
A Amstutz City & Guilds Pt III        ICT Network Manager
Mrs J Bateman-White Matron
Mrs D Beaney ASC & Breakfast Club
Mrs L Benson Bursar's Assistant
Miss J Bibby NNEB Matron
S Boxall Grounds Manager
J-L Bufe (South Africa) Gap Student
Mrs G Chadbon MInstF Development & Facilities Manager
Miss J Creed Dip Level 3 After School Club 
Mrs S Cross Head of Pantry and Cleaning
Mrs S Dolbear After School Club Assistant
Mrs T Ells Curriculum Secretary
Mrs A Harrison  School Secretary
Mrs J Howe MA PGCE Librarian & Archivist
M Jackson Science Laboratory Technician
Mrs N Lee School Secretary
D Pope Caretaker
D Prongué Shooting Master
Mrs C Sender BA (Hons) CIM Head of Marketing
H Scott (Australia) Gap Student
Mrs W Shaw Dip French (Open)  Junior School Secretary 
Mrs T Spurling-Harrold Headmaster's PA, Registrar
Mrs D Stronach BSc (Hons) AAT Finance Bursar
G Tassell Site Manager