Every year we hold an Armistice Day event and this year we were delighted to welcome a number of distinguished guests including Councillor Hogarth, Mayor of Sevenoaks, the ‘There But Not There’ artist Martin Barraud and a number of service personnel both serving and retired, including a D Day Veteran Mr Pat Moore.

The New Beacon tragically lost 37 Old Beaconians in WW1. Siegfried Sassoon is a former pupil of the school, as was Hamo, his brother who died in Gallipoli in November 1915. Our pupils are very aware of the heritage of The New Beacon and we have a particular affiliation with the ‘There But Not There’ project as the creator of these meaningful figures, Martin Barraud, is himself an Old Boy of our School and he attended this remembrance event.

We celebrated the award of four silhouettes funded by the Armed Forces Covenant Fund Trust. Each one representing a group of Old Beaconians who sacrificed their lives in WW1. The award was made under the Armistice and Armed Forces Communities programme, which makes awards to bring communities together to remember; and to think about the Armed Forces today. These poignant figures have now taken their place in our Chapel where they will sit silently amongst the congregation.

On Friday 9 November the whole school (pupils, 4-13, and staff – over 400 people) plus our guests lined up on our playing fields in front of our flagpole for the traditional act of remembrance. Each of our pupils had previously painted a pebble in memory of those who died in WW1 and these were displayed in a 100 formation as a visual reference for the day. We then held a service in our New Beacon Centre where we were treated to some accomplished singing by our boys.  A very moving part of the service came when 37 of our Year 8 boys read out the name, regiment, date and place of death of the 37 Old Beaconians who were lost in WW1.

Rank Name Surname Attendance at
New Beacon
Regiment Date of Death Where 
Lieutenant Alfred ALLIES 1897 – 1899 Royal Welsh Fusiliers 15/08/1915 Gallipoli
Lieutenant Richard ATKIN 1906 – 1910 Royal Field Artillery 14/08/1917 West Vlaanderen
Major James BALFOUR 1898 – 1902 Highland Light Infantry 11/01/1917 Iraq
2nd Lieutenant George BRYAN-HAMES 1908 – 1909 The Punjabis 19/08/1918 Jerusalem
Lieutenant William BURN-MURDOCH 1897 – 1900 Princess Patricia’s Canadian Rgt 08/05/1915 Ypres
2nd Lieutenant Cyril COOK 1911 – 1912 Sherwood Foresters 09/06/1917 Messines
Private George DRUMMOND 1889 – 1893 Australian Infantry 23/05/1916 Fleurbaix
2nd Lieutenant Granville FEILDEN 1905 – 1908 Seaforth Highlanders 25/04/1915 Ypres
Lieutenant Thomas GARROD 1904 – 1908 The Loyal North Lancashire 10/05/1915 Bethune
Lieutenant Basil GARROD 1907 – 1911 Royal Air Force 04/02/1919 died in hospital 1919
2nd Lieutenant William GRANT 1902 – 1906 Seaforth Highlanders 30/09/1915 Loos
Captain Geoffrey GRIFFITH 1900 – 1905 The London Regiment 26/09/1917 Ypres
Lieutenant Wilfred HADFIELD 1901 – 1903 Prince of Wales’ Volunteers 10/09/1914 The Marne
2nd Lieutenant Sidney HARGREAVES 1909 – 1911 Grenadier Guards 19/05/1918 The Somme
Major Alan HILL 1905 – 1907 Royal Air Force 08/02/1919 Charleroi
Acting Lieutenant Colonel Richard JOHNSTON 1891 – 1895 Royal Artillery 25/08/1916 Becordel
Captain Michael LAWRENCE 1905 – 1907 The London Regiment 16/09/1916 Albert
2nd Lieutenant Oliver LAWRENCE 1905 –  1906 The Post Office Rifles 26/05/1915 Festubert
2nd Lieutenant Francis LEFROY 1906 – 1909 73rd Field Company 28/04/1916 Hullach
Lieutenant James LEWIS 1901 – 1903 Royal Navy 26/04/1918 at sea
2nd Lieutenant Alan LIVESEY 1901 – 1903 The Loyal North Lancashire 25/09/1915 Loos
Captain Henry MARTIN 1896 – 1897 Queen’s Royal West Surrey 28/09/1916 Thiepval
Captain Robert McDERMOTT 1894 – 1898 Seaforth Highlanders 20/09/1918 Jerusalem
2nd Lieutenant Hon MILLS 1898 – 1900 Scots Guards 06/10/1915 Hulluch
2nd Lieutenant Alan NIVEN 1906 – 1909 Kings Own Royal Lancaster 04/11/1917 Ypres
2nd Lieutenant George NORRIE 1909 – 1911 Buffs East Kent 07/10/1916 Bancourt
2nd Lieutenant George PINCHIN 1904 – 1907 Bedfordshire 27/11/1917 Alexandria, Egypt
2nd Lieutenant Royden PORTER 1901 – 1904 Honourable Artillery Company 06/02/1917 Etaples
Captain Arthur ROE 1893 –1896 Dorsetshire 16/09/1914 Chateau Thierry
Lieutenant Oliver RUNGE 1898 – 1904 Middlesex 15/10/1916 Thiepval
2nd Lieutenant Hamo SASSOON 1900 – 1902 Royal Engineers 01/11/1915 Gallipoli
Acting Lieutenant Colonel Miles STAVELEY 1904 – 1908 Royal Field Artillery 29/09/1918 Doingt
Lieutenant Humfrey TALBOT 1900 – 1903 Dragoon Guards 13/11/1914 Ypres
Major Sinclair TRAILL 1901 – 1902 Cameron Highlanders 23/11/1916 Gezaincourt
Captain Geoffrey WALLACE 1905 – 1910 Worcestershire 27/08/1917 Langemarke
2nd Lieutenant Basil WARDE 1902 – 1905 Oxfordshire and Bucks Light Infantry 30/07/1916 Delville Wood
2nd Lieutenant Viscount WEYMOUTH 1907 – 1909 Dragoons Scots Greys 13/02/1916 Vermelles