Senior Management

Headmaster – Mr M Piercy BA (Hons)

Deputy Head and Performance &Appraisal Manager – Mrs J Yeats-Brown BA (Hons) *Mathematics, Form Tutor 8A

Assistant Head (Administration) and Head of Senior School – Mr E Knipe HDE (SA) Mathematics, Form Tutor 8C

Head of Middle School  – Mr Tom Probert BA (Hons) PGCE, English, History, Form Tutor 5A

Head of Pre-Prep & Junior School and DSL – Mrs C Alteirac BA (Hons) BEd

Head of Early Years – Mrs M Taylor BA (Hons) PGCE Pre-Prep Co-ordinator, EYFS, Deputy DSL, Form Tutor Reception

Director of Studies – Mr J Vincent MAEd BA (Hons) QTS Adv Dip, *History, English, Atom Learning, Form Tutor 5B

Director of Finance & Operations – Mrs L Butterworth MA (Cantab) ACA

Middle and Senior School Teaching Staff

Mr T Barratt BA (Hons) PGCE – *Design & Technology, Form Tutor 6B

Mrs J Brewer BSc (Hons) PGCE – Science

Mr J Bromwich BA (Hons) PGCE – French, *CPSHE, Boarding Housemaster

Mr I Buchanan-Dunlop DipEd (Coaching) – Senior Master, *PE & Games

Mrs Y Buchanan-Dunlop BA (Hons) PGCE – Head of Common Room, *French, Form Tutor 8B

Mr D Burton BSc (Hons) PGCE –  Geography, Maths, Science, Form Tutor 5C

Mrs E Jackson BA (Hons), PGCE, – *Art, Form Tutor 6B

Mrs L Piercy MA (Oxon) – Music, Form Tutor 7C

Mr M O’Prey BSc (Hons) PGCE – *ICT

Mr I Presnell BSc (Hons) Cert Nat Sci UKA L3 Coach, – *Science, Games, Form Tutor 7A

Mr S Ryde BSc (Hons) QTS – *Geography

Mr T Swann MA – *Classics, History, RS, Lay Chaplain, Form Tutor 6C

Mr A Woodard MA – English, PGCE; English, Form Tutor 6A

Mr B Yarrow HDE (SA) – *English, Form Tutor 7B

Mr E Yeats-Brown MA French – *RS, French, Form Tutor 7C

*denotes Head of Department

Pre-Prep & Junior School teaching staff

Dr E Blackford PhD (Reading) MA (Cantab) LTCL PGCE – *Music, Pastoral

Mrs J Blyth BSc (Hons) PGCE – Form Tutor 2JB

Mr G Braidwood BA (Hons) PGCE – Form Tutor Reception

Mrs S Bridgeman STA Level 2 – Swimming

Ms C Dyer BSc (Hons) PGCE QTS – Form Tutor 3OW

Mrs J Flynn BA (Hons) QTS – Form Tutor 1JF

Mrs G Harris BA (Hons) PGCE – Form Tutor 4GH

Mrs A Howard BEd (Hons) – Form Tutor 3AH

Mrs S Hunter Dip Ed (SA) – Form Tutor 1SH

Mrs E M Jones BA (Hons) PGCE – English & Maths Tutor 2JB

Mrs R Rix BA (Hons) PGCE – Form Tutor 4RR

Mrs S Sherhod BEd (Hons) – Form Tutor 4RR

Miss C Stone BA (Hons) PGCE – Form Tutor 4CS

Mrs O Williamson (PGCE, BA(Hons) History) – Form Tutor 3OW

Mr J Young (DCA, USPTR) – Pre Prep & Junior School PE and Games

Learning Support

Mrs P Bridges Dip SpLD (OCR) DTLLS  -*Head of Learning Support & Deputy DSL

Mrs R Markies BEd (Hons) Cert SpLD – Learning Support Teacher

Mrs C Yates BEd Cert Teaching Dyslexia – Learning Support Teacher

Teaching Assistants

Mrs J Brook (NNEB Cert) – Teaching Assistant

Mrs E Calladine BA (Hons)  – Teaching Assistant

Mrs P Connelly NVQ Level 2 & 3 – Teaching Assistant

Mr M Eisawy BSc (Hons) – PE Assistant

Mr C Hutchison  – Teaching Assistant, PE, Games

Mrs F Puller LRAD NVQ3 Dip – Teaching Assistant

Mrs C Salt NVQ3 – Teaching Assistant

Nursery

Mrs H Beresford NVQ Level 3 – Nursery Manager

Mrs D Griffiths EDI Level 3 Dip – Nursery Practitioner

Miss S Makey BA (Hons) – Nursery Practitioner

Mrs A Redgate – Nursery Practitioner

Mrs S Wagstaff – Nursery Practitioner

Music Teachers

Mrs E Carpenter GGSM – Violin & Viola

Mr A Harper B Mus (Hons) PG Dip (RAM), LRAM – Clarinet

Mr G Harrison – Percussion

Mrs E Hesketh ARCM, Dip RCM – Bassoon, Piano

Mrs E Janes – Singing

Miss V Longhurst BA (Hons) – Music, Harp and Piano

Mr R Maslin BA (Hons) Dip Orch Studies (NCOS) – Head of Brass

Mrs R Metcalfe BMus (Hons) LRAM – Cello

Mr C Monk BSc (Hons) – Guitar

Mr I Mullin – Flute

Mrs S Purton – Oboe

Mr C Roe BA (Hons)  – Composition, Piano

Mr T Rudd – Electric Guitar

Mrs J Vizinet – Piano and Singing

Support Staff

Mr A Amstutz City & Guilds Pt III – ICT Network Manager

Miss J Bibby NNEB – Matron

Mr S Boxall – Grounds Manager

Mrs S Cross – Head of Pantry and Cleaning

Mrs P Edwards – Facilities Manager

Mrs T Ells – Office Manager, Academic Secretary

Mrs J Harding – Junior School Secretary

Mrs A Harrison – Registrar, Headmaster’s PA

Mr M Jackson – Science Laboratory Technician

Mrs N Lee – School Secretary

Mr D Pope – Caretaker

Mr D Prongué – Shooting Master

Mrs D Stronach BSc (Hons) AAT – Finance Bursar

Mr G Tassell – Site Manager